Przedświąteczny test quadrupli

Przedświąteczny test quadrupli, czyli piw w stylu kojarzonym z belgijskimi klasztorami Trapistów. W szranki stają: polski, czyli nie-belgijski i nie-trapistowski vs belgijski, ale nie-trapistowski vs trapistowski, a nie-belgijski:


🇵🇱 Browar Szałpiw - Buba Fest
Alk. 9,2% obj.
Uwaga! To nie jest warka 2021. Miała być, ale przez pomyłkę w sklepie jest to coś starszego, data ważności 15.09.2021, więc po terminie. Zdarza się jednak, że quady dobrze znoszą upływ czasu, więc nie rezygnujemy z udziału w teście.
Aktualna ogólna średnia untappd: 3,92/5

🇧🇪 Brouwerij St. Bernardus - Abt 12
Alk. 10% obj.
Warka z datą ważności 12.11.2024
Śr. UT ogólna: 4,03, rocznik 2021: 4,08

🇳🇱 Trappistenbrouwerij De Kievit - Zundert 10
Alk. 10% obj.
Data ważności 01.10.2023
Śr. UT og.: 3,74, r. 2021: 3,91


Żeby się nie sugerować test będzie ślepy. Żona nalewa i numeruje, a my próbujemy:

1. Plama na blacie i uwaga żony, że ta próbka sama uciekała z butelki. Najładniejsza barwa - brąz trącony rubinem, dość klarowne. Aromat mocno owocowy, bardzo estrowy - rodzynki, wiśnie, morele, trochę winne, czerwone jabłko, bardzo wyraźnie to jabłko. Za owocami dopiero słodowość. Dalej lekko fenole. W smaku suszone owoce, owocowe, likierowo-pralinowe. Lekko słodkawe na wejściu z wytrawniejszym finiszem. Długi aftertaste. 3,25/5 - wtopa z gushingiem i estrowość zbyt dominuje nad słodowością.

2. Najciemniejsze. Jest utlenione, stare, nutka papieru, atrament, wyraźnie sos sojowy, ale też dużo sherry i rodzynek. Za (niezbyt przyjemnym) utlenieniem dopiero quad. W smaku bardzo słodkie, rodzynkowe. Najniższe nagazowanie.

3. Najładniejsza piana. W aromacie wyraźne estry - brzoskwinie, morele, śliwki, suszone owoce, lekko banan i wyraźny słód - chlebowy, karmelowy, melasowy. W tle przyprawowy fenol. W aromacie balans w punkt! W smaku powtórka z aromatu z lekką nutką szlachetnego alkoholu - likieru czy rumu. Otwarcie półsłodkie z wytrawniejszym finiszem. Minimalna goryczka dla balansu. Eleganckie i zbalansowane. Długi i przyjemny aftertaste. Świetne! Na granicy kategorii "sztos". 4,50/5 - St. Bernardus?

3 wyraźnie odjechała reszcie. Odkrywamy karty:


Jedynka: St. Bernardus - o!
Dwójka: Buba Fest po terminie - no tak
Trójka: Zundert!

Piwem Zundert 10 wygrywają Trapiści z browaru De Kievit!

Drugie miejsce kultowy St. Bernardus, który uważany jest za tańszy, a nie gorszy, odpowiednik Westvleteren XII.
WXII było kiedyś warzone kontraktowo w St.B., nawiasem mówiąc, historia ta ma w sobie polskiego piwowara - do wygooglowania. St. B. podobno używa tego szczepu drożdży, który wtedy Westvleteren (a ten, gdy otworzył swój browar, wziął z Westmalle).

Biorąc pod uwagę wynik testu i to że Zundert nie jest tak szeroko dostępny ogłaszamy: Zundert nowym Westvleteren!

* Lekko z przymrużeniem oka, oczywiście trzeba by było Westvleteren także umieścić w teście.

A Buba bez oceny, bo po terminie, miała prawo być utleniona. Z drugiej strony, szkoda, że poszła w taką stronę.





Komentarze

Najpopularniejsze

Ile czasu po wyjęciu z lodówki otworzyć piwo by miało 12°C?

Kraft Daily - Wędrówki Górskie Nocą

Premiera: Grand Cru 2023